Primăria vrea să finalizeze bazinul olimpic cu fonduri europene

Municipalitatea doreşte să finalizeze lucrările la bazinul olimpic din zona Grădinari. Acest lucru, care ar putea fi realizat cu ajutorul fondurilor europene, va fi realizat după finalizarea negocierilor cu un proprietar privat care deţine aproape 1.000 de metri pătraţi sub fundaţia bazinului.

„Inițial construcţia a început pe circa 20.000 de metri, iar acum mai sunt cam 8.000 de metri pătraţi. În momentul eliberării autorizaţiei de construire, bazinul olimpic era 100% pe domeniul public al Municipiului Iaşi, pus la dispoziţia Universităţii Tehnice şi a Ministerului Educaţiei, care de altfel este în continuare proprietarul acestui obiectiv. În prezent negociem cu proprietarul care deţine 980 de metri pătraţi de teren sub bazinul olimpic. Încă nu am reuşit să finalizăm schimbul de terenuri. Cert este că din partea Ministerului Educației există intenţia scrisă de a-l ceda autorităţii locale în vederea finalizării pe fonduri europene. După finalizarea schimbului de terenuri vom prelua bazinul printr-o Hotărâre de Guvern”, a declarat primarul Mihai Chirica.

Investiţia în bazinul olimpic a demarat în anul 1990, iar până în anul 2010 s-au efectuat lucrări în valoare de 5,3 milioane lei. De-a lungul timpului, mai multe puneri în posesie în zona bazinului olimpic au dus la micşorarea suprafeţei de teren pe care a fost proiectată construcţia obiectivului.