Primăria, Consiliul Judeţean şi universităţile vor înfiinţa Fundaţia Culturală Ieşeană

Primăria, Consiliul Judeţean Iaşi, universităţile şi mai multe instituţii de cultură din Iaşi vor înfiinţa Fundaţia Culturală Ieşeană. Noua structura se va ocupa de organizarea celor mai importante evenimente culturale din judeţ.

„Fundaţia «Iaşi – Capitală Culturală Europeană» este în procedură de închidere. Nu a fost uşor pentru că stafful de conducere nu putea semna, erau şi unele incompatibilităţi. Până la urmă am semnat o serie de documente la notariat prin care m-am introdus şi în structura organizatorică a Fundaţiei în vederea încetării activităţii acesteia şi deschiderii unei noi Fundaţii, la care se lucrează la statut. Colegii mei au și întocmit statutul pentru Fundaţia Culturală Ieşeană, la care îi avem parteneri Consiliul Judeţean Iaşi, universităţile şi mai multe unităţi de cultură. Dorinţa noastră este de a face o singură astfel de Fundaţie pentru tot judeţul, care să gestioneze o singură agendă culturală, finanţată din diverse surse, printre care Consiliul Local şi Consiliul Judeţean. Domnul preşedinte al Consiliului Județean, Maricel Popa, a fost de acord cu această abordare şi se arată în continuare deschis acestui parteneriat”, a declarat primarul Mihai Chirica.