Oaspeţi din Basarabia la Palatul Roznovanu

Peste 70 de basarabeni au vizitat vineri Palatul Roznovanu, în cadrul programului „Cunoaşte-ţi ţara”, iniţiat de Platforma Unionistă Acţiunea 2012. Gazda oaspeţilor de peste Prut le-a fost viceprimarul Gabriel Harabagiu, acesta întâmpinându-i în Sala “Vasile Pogor”. „Bine aţi venit acasă. Simţiţi-vă ca acasă la Iaşi, oraş al Unirii, cel care a fost timp de 395 de ani capitală a Moldovei mari. Este un oraş încărcat de istorie, de lucruri frumoase, de monumente istorice. Mă bucur că această întâlnire îmi oferă ocazia de a vă transmite personal felicitări cu ocazia zilei de 27 august, Ziua Independenţei Republicii Moldova. Vă asigur de gândurile mele de bine şi de bucurie că ne sunteţi oaspeţi”, le-a spus celor prezenţi viceprimarul Gabriel Harabagiu.

Majoritatea celor din grupul care a vizitat Primăria Iaşului erau din raioanele Cahul şi Străşeni, o parte dintre ei fiind la prima călătorie în România. Prin programul „Cunoaşte-ţi ţara”, circa 100.000 basarabeni vor circula în acest an prin România, vizitând principalele oraşe şi locuri cu încărcătură istorică.