Agenţi economici sancţionaţi pentru nerespectarea legii

Inspectorii municipalităţii ieşene au efectuat în perioada 22.08 – 02.09.2016 o serie de controale la agenţi economici, întocmind 37 de procese verbale de contravenţie, cu amenzi în sumă de 35.900 de lei. Dintre acestea, 8 amenzi în valoare totală de 17.400 de lei au fost aplicate pentru lipsa autorizaţiilor de funcţionare în cazul unor unităţi de alimentaţie publică, dar şi pentru nerespectarea de către acestea a obiectului de activitate autorizat. Nu mai puţin de 21 de amenzi, în sumă de 10.500 de lei, au fost acordate comercianţilor care îşi expuneau marfa în afara spaţiului de vânzare. Au mai fost aplicate 6 amenzi pentru nerespectarea unor somaţii de ridicare a unor autovehicule de tonaj mare / avariate – staţionate pe domeniul public, o amendă de 2.500 de lei pentru lipsa contractului de folosinţă a unei terase sezoniere aflate pe str. I. C. Brătianu şi o amendă de 500 de lei pentru lei pentru nerespectarea unei somaţii de salubrizare a unui teren aflat în Aleea Nicolina nr. 87. De asemenea, Serviciul Corp Control Primar a emis 28 de somaţii, acestea privind refacerea faţadei unui imobil, ridicarea unor autovehicule de mare tonaj abandonate pe spaţiul public, refacerea domeniului public afectat de intervenţiile la reţeaua de gaz în zona Octav Băncilă şi de telecomunicaţii în zona Bd. Mangeron.