Învăţământul, o prioritate pentru Iaşi

Conferinţa „Paradigmele educaţiei moderne – viziune, valori, modele” şi-a desfăşurat lucrările marţi, la Iaşi, având ca invitaţi pe primarul Mihai Chirica, prefectul Marian Grigoraş, preşedintele Consiliului Judeţean Iaşi, Maricel Popa, Camelia Gavrilă, Inspector Şcolar General.

“Educaţia nu poate fi decât un act de parteneriat între toate instituţiile în care elevul este elementul central. În România în care trăim astăzi, educaţia şi sănătatea rămân cele două priorităţi care pot deveni strategie naţională. Aş putea vorbi foarte mult despre exemplul de la Iaşi, dar voi sublinia doar câteva lucruri concrete. Am reuşit în această vară, ca prim obiectiv predat în calitate de primar, o extindere pentru o şcoală foarte căutată de către elevi, este vorba de Liceul de Informatică Grigore Moisil din Copou. De asemenea, avem cel mai mare buget alocat pentru investiţii în educaţie din istoria acestui oraş, 160 de miliarde de lei în acest an, alături de celelalte costuri necesare susţinerii cheltuielilor pentru buna desfăşurare a activităţilor zilnice, a arătat în cuvântul său primarul Mihai Chirica. Edilul Iaşului a subliniat importanţa atragerii de fonduri europene pentru reabilitarea şi revitalizarea învăţământului ieşean, precum şi necesitarea reducerii decalajelor dintre educaţia rurală şi cea urbană. „M-aş îndrepta spre rolul pe care noi, împreună cu consiliile locale, îl avem în privinţa atragerii de fonduri europene. Nu este simplu, sunt documentaţii şi proceduri greoaie, dar cred că este momentul în care Consiliul Judeţean, împreună cu Inspectoratul Şcolar Judeţean, şi cu fiecare primărie şi factori responsabili, să facem un grup de lucru astfel încât informaţia utilă pentru a putea depune documentaţia pentru atragerea de fonduri europene, dar şi guvernamentale, să ajungă cât mai rapid la domniile voastre. Trebuie să continuăm acest tip de întâlniri, pentru a reuşi să aflăm din problemele cu care se confruntă fiecare localitate în parte. Este necesar să eliminăm disparităţile dintre educaţia rurală şi cea urbană. Trebuie să promovăm elevii care vor să se educe chiar şi în condiţiile în care familia lor nu înţelege acest lucru. Proiectul Pro Ruralis este unul foarte bun, a reuşit să salveze vieţi şi personalităţi, iar acest lucru îl putem promova în fiecare localitate rurală. Aş vrea să ieşim un pic din cadrul teoretic şi să trecem în cel pragmatic, să facem o radiografiere cât mai precisă a nevoii şcolare, să prioritizăm aceste nevoi în funcţie de urgenţe”, a declarat primarul Mihai Chirica.