Festivalul Internaţional al Muzicii Mecanice, ediţie jubiliară

A zecea ediţie a Festivalului Internaţional al Muzicii Mecanice (FIMM) va avea loc în perioada 9 – 11 septembrie, în mai multe locaţii din Iaşi. Manifestarea îşi propune revitalizarea unui patrimoniu tehnic de excepţie – colecţia de automate muzicale a Muzeului Ştiinţei şi Tehnicii ”Ştefan Procopiu”.

Valori de patrimoniu

Timp de trei zile, festivalul va oferi publicului un program atractiv care va cuprinde expoziţii de automate musicale şi valori de patrimoniu tehnic, spectacole ale flaşnetarilor, concerte, dans, animaţie, proiecţii video, workshop pentru specialişti. Festivalul se va bucura şi la această ediţie jubiliară de o participare prestigioasă, devenită deja tradiţională, din ţări precum: Germania, Franţa, Cehia, Slovenia, Ungaria, Austria şi Republica Moldova. Cu acest prilej, vor fi invitaţi specialişti în prezervarea acestor valori de patrimoniu cu scopul de a facilita mobilitatea culturală, circulaţia valorilor europene şi a schimburilor interculturale. Un rol important în desfăşurarea FIMM vor avea participanţii din muzeele din ţară (deţinători de colecţii de automate muzicale), colecţionari şi specialişti restauratori.

Invitaţi de marcă

Primele doua zile ale festivalului vor oferi ieşenilor  un program dens, deosebit de atractiv pentru toate vârstele. Spre exemplu, din Germania va participa Adrian Oswalt, reputat muzician, aranjor şi interpret la flaşnetă, care va prezenta compoziţii şi aranjamente adaptate special pentru muzica de orgă. Formațiile Crevecoeur şi J-C Sobeau (flaşnetari şi interpreţi la acest instrument)  vor veni cu specificul francez al ”tourneur la manivelle”, care încăntă publicul şi azi. Tot din Franţa şi-a anunţat participarea formaţia  Le moulin a parole  – compusă din doi artişti talentaţi, care au inclus în repertoriul lor şi melodii româneşti interpretate la flaşnetă.

Workshop-ul „Istoria muzicii mecanice şi probleme de restaurare şi conservare a automatelor muzicale” se va bucura de asemenea de participare internaţională: Austria, Cehia, Germania, Franţa, Rep. Modova şi România. În a treia zi a festivalului se va organiza „Caravana muzicii mecanice”  care va promova FIMM şi în afara Iaşului, făcând un popas muzical la Târgu Neamţ, jud. Neamţ. Câştigul principal al proiectului va fi promovarea şi revitalizarea patrimoniului tehnic de valoare la nivel naţional şi internaţional, atragerea unui public numeros către muzeu. Va exista astfel, un schimb de experienţă de nivel artistic, ştiinţific, ethnic, dar şi interuman, prin legăturile de prietenie stabilite.