Parcul de autobuze noi, completat cu încă opt unităţi

Lotul de opt autobuze noi care vor intra în serviciul public de transport în comun a fost prezentat publicului ieşean, luni, în faţa Palatului Culturii. „Ele sunt similare cu celelalte patru care au fost aduse în tranşa trecută. Au Euro 6, o condiţie impusă de reglementările de mediu, sunt dotate cu aer condiţionat, iar pentru securitatea călătorilor există 8 camere de supraveghere în interiorul şi exteriorul autobuzelor. Depinde de noi cum le vom păstra. Aşa cum vom avea grijă de ele, aşa le vom avea”, a declarat primarul Mihai Chirica.

Cele opt autobuze sunt model Eurobus Diamond şi au câte trei uşi, o lungime de 12 metri, o lăţime de 2,5 metri şi o înălţime de 3,15 metri. Fiecare autobuz are o capacitate de 109 călători, cu podea joasă, rampă pentru persoane cu dizabilități, spaţiu pentru scaun cu rotile, aer condiţionat în tot spaţiul şi sistem de supraveghere video.

Toate cele 12 autobuze noi aduse în ultima lună la Iaşi vor circula în premieră pe străzile oraşului în perioada desfăşurării Cotnari Rally (8 – 10 septembrie), când vor înlocui tramvaiele de pe traseul 9.