Bilanţ Poliţia Locală: peste 2.100 de sancţiuni aplicate în luna august

Pe parcursul lunii august 2016, poliţiştii locali au acţionat în cartierele din municipiul Iaşi pentru asigurarea unui climat de siguranţă publică, ocazie cu care aceştia au aplicat 2.175 de sancţiuni contravenţionale cu o valoare de 402.305 lei. Astfel, au fost sancţionaţi 936 de conducători auto care nu au respectat semnificaţia indicatoarelor şi marcajelor rutiere, fapt ce a determinat îngreunarea traficului rutier, au fost sancţionaţi contravenţional conform O.U.G. nr. 195/2002, privind circulaţia pe drumurile publice. Alte 605 persoane au fost amendate pentru nerespectarea normelor de curăţenie, comerţ stradal, mutarea mobilierului public, expunerea spre vânzare a bunurilor în afara tonetelor, precum şi expunerea de afişe sau anunţuri publicitare în alte locuri decât panourile de afişaj, nerespectarea Regulamentului de organizare și funcționare a spațiilor de joacă pentru copii, etc. De asemenea, 355 de sancţiuni au fost aplicate ca urmare a nerespectării Legii nr. 61/1991, privind sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice. Nu mai puţin de 106 sancţiuni contravenţionale cu valori cuprinse între 500 şi 5.000 de lei au fost aplicate conform Legii nr. 12/1990, privind protejarea populaţiei împotriva unor activităţi de producere, comerţ sau prestări servicii ilicite. În plus, pentru comercianţii în cauză a fost dispusă şi măsura complementară a ridicării în vederea confiscării a bunurilor care au făcut obiectul contravenţiei.